2013. május 1., szerda

Az idő pénz.

Részlet az In Time című filmből, ahol az idő valóban fizető eszköz.

Az idő pénz.
Ez az építőiparban még inkább igaz.
Mikorra legyen kész?
Hát most. Minél előbb. Most van rá szükség, nem évek múlva.

A probléma valós, sürgősen megoldást kell rá találni.
Ja, hogy már megvan? A pénz is? Akkor meg mire várunk? Álljunk neki a kivitelezésnek.

Gabi szerint az épületegyüttes egy "jóidős" szenzonban fel tud épülni, ami azt jelenti, hogy áprlis-májustól szeptember-októberig bezárólag. Ez nagyjából fél évet jelent. Plusz a tervezés, szervezés. Max 1 év.
Nem csak az anyagok megfelelő kiválasztásával, de a helyes időgazdálkodással is pénzt takaríthatunk meg. Ha jó az építkezés üteme, jól vannak az egyes munkafázisok ütemezve, szervezve, kitalálva, még jól is járhatunk.

Mikorra készül el a terv? Akárhogy is nézzük, a félév végére készen kell, hogy legyen. Tehát ha még idén fel akarnánk építeni a házat, már bőven el kellene kezdenünk szervezni magukat a munkafolyamatokat, alvállalkozókat keresni (az önkormányzat a fővállalkozónk ugyebár, ő fogja alkalmazni a helyi mesterembereket - közbeszerzés! -> problémás a helyiek alkalmazása, de megoldható), a beépítendő anyagokat, burkolatokat kiválasztani, megrendelni a nem raktáron lévőket, a leendő munkaeszközöket, gépeket megrendelni, stb.

Mivel hagyományos anyagokból és módszerekkel épül a ház, tisztában kell lennünk azzal, hogy a helyi mesteremberek mennyi idő alatt készülnek el a beépítendő szerkezetekkel, mikorra vállalják azok legyártását. Vályogtégla, ácsolandó szerkezetek, esetleg a nyílászárók is.


A szükséges mennyiségű vályogtégla elkészítéséhez körülbelül egy hónap kell és két hét a száradási ideje. Viszonylag száraz időben kell ezt csinálni, különben sosem kerül beépíthető állapotba. Tehát áprilisban semmiképp sem tudunk nekiállni, túl nagy a valószínűsége az esőnek. Nagyjából május közepére tehetnénk a kezdő dátumot. Ebben a másfél hónapban viszont el tudjuk végezni a telken szüséges földmunkákat, tereprendezéseket, be tudjuk szerezni az egyéb anyagokat és az ácsmunkákkal is előre lehet dolgozni kicsit.
A tényleges építő munkát tehát leghamarabb a nyár közepén tudjuk elkezdeni.



A szokás hatalma, vagy én nem is tudom mi miatt, de a vidéki kisvállalkozók hajlamosak rugalmasan kezelni az időt. Főleg nyáron. Egy sima négy napos hőszigetelés+vakolást minden zokszó nélkül elhúznak két hétre. - szerencsénkre ugyanazért a pénzért. Ezért  szükséges egy kemény kezű vezető, aki mindent leszervez, jó szerződések, stb. Ha áll a munka, az nekünk ráfizetés. Legyen nekik is az, tehát édekeltek legyenek a gyors és minőségi teljesítésben.

Részlet az Odoo Project csapatának életéből...
Míg a kész falak szikkadnak egy keveset, addig érdemes minden tetőszerkezetet meghozni. Egy hét leforgása alatt fel lehet tenni az ácsszerkezetet és a héjalást is.
A ház már nagyjából áll, bekerülhetnek a nyílászárók, lehet dolgozni a belsőn is.
A poszt végére egy példa erejű sávos ütemtervet mutatnánk be. Ez - pontos adatok híján - nem fedi az épületünk valós tevékenységlistáját és kivitelezési idejét.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése