2013. április 27., szombat

Hogyan?


Vályogból épül majd fel, fa fedélszékkel. Az épület egyik része alatt pince lesz, mert a kész terméket hidegben kell tárolni. Ez egyben gazdaságos is, mert egy hűtőház üzemeltetési költsége a magasba szökik.
Az építmény árnyékolása széles tornác tetővel történik, így nincs árnyékoló, de a fény is bejön a házba.
A hőszigetelés nádpallóval történik ( nád összepréselve többirányból ).


A lényeg, hogy U=0,4-en belül maradjon. A vályogépítés helyben zajlana, ugyanis helyi vályogvetők vannak. Helyi erőket alkalmazva építenék fel. Például: helyi ács (szomszéd településről ), ezek azért is fontosak, hogy az emberek érezzék a saját kezük munkájának gyümölcsét, és megbecsüljék azt amit maguk létrehoznak.
Az épület működése: elől, szociális és közösségi blokk. 3x3-as háló elosztású az elrendezés és a pillér kiosztás. Pince, hűtőház helyett zöldségtárolás, hogy ne barnuljon meg a termék pl. a nyári 40 fokban. Lépcsőn kellene levinni ( hagyományosság ).
Minimális gépesítés, pl.: présgép.


A befőzés menete hogyan is történik?

Jóval a befőzési szezon előtt elkezdenek megfelelő méretű csavaros tetejű üvegeket gyűjteni. Az üvegeket alaposan elmossák, a palackokhoz üvegmosót használnak. Ecetes vízben elöblítik és tiszta konyharuhára lecsorgatják. Egy nagy fazékba téve kifőzik azaz csírátlanítják őket, amikor kissé lehűlt a víz, facsipesszel kihalásszák, majd konyharuhával borított tálcára teszik. Mikor elkészült az adott termésből a lekvár, szörp, ivólé, akkor beleadagolják a nekik szánt üvegekbe.
Befőtt esetén: a darabokra vágott vagy csak kimagozott gyümölcsöt beleteszik az üvegbe, majd forró felöntőlével felöntik.
Lekvárnál a gyümölcsöt összedarabolják, turmixolják majd édesítik és felforralják. Majd forrón az üvegekbe töltik. A megtöltött üvegekre rácsavarják a fedelet, majd fejtetőre állítják pá percre. Az üvegek fedelének a fejreállítás illetve a kigőzölés után rá kell teljesen "húzódni", úgy, hogy ne lehessen benyomni azt középen. A fedő nélküli palackoknál, ivólevek, szörp esetén két megnedvesített celofán közé tesznek nátrium-benzoátot és gumival rögzítik. Ezután az üvegek egyenként újságpapírba csomagolva a szárazdunsztbavándorolnak, amiket ruhákkal kibélelt helyen töltenek egy-két napot. Ezután az üvegek címkét kapnak és polcra kerülnek, ahol egy ideig megfigyelés alatt állnak.

A működést illetően Gabi alaposan utánnajárt a dolgoknak. Ugyanis a helyi emberektől megtudta, hogy egy családi vállalkozás napi 500 üveg lekvár vagy savanyúság üveget jelent. A kész árut a raktárba teszik, a csomagoló ( gép ) és a címkézést követően.
A cél, hogy mindent felhasználjuk, értjük itt a gyömülcsök magvazása után megmaradó magvak hasznosítása:
barackmag - olaj
meggymag - párnába gyerekeknek, mert jó hőtároló
A lényeg, hogy ne maradjon hulladék, mindent felhasználnak.

2013. április 25., csütörtök

Kivel?

Építtető: Az intézmény fenntartója, a terület tulajdonosa Tiszasas Önkormányzata

Tervező: Madari Gabriella, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója.
Építész konzulens: Turi Attila

Hatóságok, és hatósági közreműködők: Tiszasas Önkormányzata
Szükséges szakhatóságok: Tűzoltóság, ÁNTSZ, Vízügyi-, Környezetvédelmi-, stb.
Országos Településrendezési és Építési Követelmények ( OTÉK; 253/1997. XII.20. Korm. Rend.) szerinti településrendezési terv.

Kivitelezők: közbeszerzési eljárás útján történne a kiválasztás. Helyi erők - helyi kőműves családok, segédmunkások,mester emberek - alkalmazásával.

Üzemeltetés: Tiszasas Önkormányzata

Szakmai szereplők: helyi szakemberek alkalmazása

Finanszírozó: 10% önerő - az építtető, az Önkormányzat; 90 % Európai Uniós támogatások

Felhasználók: Tiszasas lakói

A beruházás résztvevői:



2013. április 23., kedd

Milyet?

Funkciók, melyek megjelennek a tervezési helyszínen:
  • Savanyúság készítő
  • Lekvár készítő
  • Befőtt készítő
  • Pálinka lepárló
  • Aszalt gyümölcs készítő
  • gyógynövény feldolgozó
  • Pékség
  • Tej feldolgozó


Olyan épület létrehozása a cél, mely megfelel a társadalom elvárásainak, használatának és igényeinek. A terület adottságai és a funkciók meghatározott egymásutánisága nagymértékben befolyásolta a diplomaterv beépítését. A településen igény van egy olyan központra, mely összefogja az előbbiekben említett funkciókat és egy olyan épített környezetet hoz létre, mely nagymértékben segíti a családok megélhetését és nem elhanyagolható a közösségépítő szerepe sem. A létesítmény amellet, hogy feléleszti a hagyományos kézműves feldolgozást, lehetőséget ad a családoknak, hogy itt dolgozzák fel terményeiket és munkát is biztosít az itt élőknek. 




Minden funkciónak lesz egy vezetője, mester embere, akik az ország távolabbi pontjairól is érkezhetnek és lesznek a dolgozók, akik a település munkára szoruló lakói. A helyiek munkájával szeretnék felépíteni az egymás mögé sorolt épületeket és a termény leszüretelésén át a feldolgozásig számítanak rájuk. Az üzem márciustól novemberig működne. A lakosok kertjein túl saját területen is folyna a gazdálkodás, az ültetéstől egészen a betakarításig. A már leszüretelt terményt a több mint 350 m2-es kézműves üzemben dolgoznák fel.





A projektet önkormányzati beruházásból és Uniós támogatások elnyerésével hozzák létre. A projekt már elnyerte a társadalom támogatottságát, mivel az ő életüket segíti és munkát biztosít a rászorulók számára. Emiatt a beruházás megvalósítható, melyet a már meglévő magyar és külföldi példák is alátámasztanak. (Pl: Kunbaján átalakítanak egy közösségi épületet, mely zöldség, gyümölcs feldolgozó és paprika örlő üzemnek ad otthont. A projekt kivitelezés alatt áll.)




Az építési terület jelenleg kihasználatlan és önkormányzati tulajdonban van, mely a település szélén található. A közelben helyezkednek el azok a veteményesek, földterületek, melyek az üzemhez  tartoznak, melyekről folyna a termelés. A projekt révén a település ezen része is felfrissülne és bekerülne a falu vérkeringésébe. Ezzel az egyik legnagyobb fejlesztéssé és legnagyobb mértékben munkát bizosító létesítménnyé lépne elő, mellyel egyetemben a hagyományok is újra felélednének.


Szükséges helyiségcsoportok:
  • készáru raktár
  • címkéző
  • száraz dunsztoló
  • erjesztő
  • palackozó
  • érlelő
  • lepárló
  • előkészítő
  • feldolgozó
  • aszaló
  • közösségi tér
  • nyersanyag raktár
  • áruátvevő mérlegelő
  • gépészet
  • iroda, öltöző, mosdók
  • takarítószer raktár, hulladéktároló

2013. április 22., hétfő

Kinek?




  A megrendelő, az építtető Tiszasas Önkormányzata. Megálmodja a fejlesztést és megoldja a finanszírozás kérdését.  A kész épületet fenntartja, üzemelteti és felügyeli. A felhasználók Tiszasas lakói, akik a település terményeit, gyümölcseit dolgozzák fel, valamint saját terményeik feldolgozására is lehetőséget kapnak (pl.: bér-pálinkafőzés).