2013. április 5., péntek

Az önfenntartásról...


Napjaink egyik legnagyobb problémája a munkanélküliség.
Egy alapvetően mezőgazdasági országban vajon hogyan oldhatnánk meg eme égető problémát? Termelni kell. Ki tud termelni? A nép. Nekik viszont olyan emberekre van szükségük, akik képesek támogatni őket. Akik össze tudják fogni a termelést, meg tudják szervezni azt, meglátják a lehetőségeket, értenek a kereskedelemhez, akik átfogóan látják és értik a kialakult helyzetet.

A jelenlegi Budapest orientált gazdaságot decentralizálni kell: több kisebb termelői közösségeket (inkább, mint központokat) kell létrehozni. Minden kistérségben azzal kell foglalkozni, amihez az ott élők értenek, amire alkalmas a környezet. Ha mást nem is, a saját maguk ellátásához szükséges javakat meg tudják termelni. Önfenntartás. Régen sem volt ez másképp. Ehhez ma szükség van az önkormányzatokra és különféle befektetőkre, illetve a gazdák összefogására is.

Gabi elképzelése az önfenntartó jövőről
A gazdák azok, akik tudatosan alakítani képesek a körülményeket. Egy nagyobb szántóból kisebb-nagyobb darabokat ugaron hagyhatnának, amin aztán állatot lehetne tenyészteni. Húsfeldolgozás, tejtermelés, tojástermelés, ezek különféle felhasználása munkahelyeket teremtene.

Ezeken a helyeken, ahol "új" fajta termelést vezetnének be, magával vonzaná pl. az építőipart is: feldolgozó üzemekre, raktárakra lenne szükség - többek között.


Az országban is több önfenntartó település létezik. Akik gyakorlatilag a semmiből teremtették meg azokat a körülményeket, amikkel eltartják magukat. Mindenkinek van munkája és még hasznot is termelnek. Hihetetlennek tűnhet, de Borsodban található a legtöbb önfenntartó település.



Tiszaadonyban például kecskét kezdtek el tenyészteni. Majd az önkormányzatnak sikerült egy komplett tejfeldolgozó üzemet létrehoznia, ami további munkahelyeket teremtett a község lakói számára. A megtermelt javak (hús és tej) a helyi magánboltok polcaira kerül. Ezzel eltartják a termelőket, a lakosok friss és jó minőségű áruhoz jutnak. A termelt felesleget természetesen eladják.
De hasonló cipőben jár Panyola is, ahol pálinka főző üzem létesült. Hiszen amiből lekvárt lehet főzni, abból pálinkát is :)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése